Výstava v ZŠ Frýdecká v Havířově

2009-12-01

Již druhou výstavu fotografií v letoším roce připravili členové Fotoklubu Havířov při MKS Havířov, tentokrát pro žáky a veřejnost v ZŠ Frýdecká, Havířov – Bludovice.

Fotografie ve 40 sklech o rozměrech 66×90 cm na téma příroda, reportáž, portrét, makro a sociální fotografie přinášejí pohled na současnou fotografickou tvorbu. Výstava byla přístupná ve dnech výuky od 8 do 16 hodin.

Vystavující: Aleš Bernatík, Jiří Czechovicz, Michal Čech, Rastislav Hájek, Roman Dzik, Jaroslav Hrachovec, Rostislav Chapčák, Květoslav Klíma, Jaroslav Kolář, Milada Romanová, Petr Smejkal, František Šebesta, Ladislav Tomaštík a Roman Wojcik.

Výstava trvala od 1.prosince 2009 do 28. února 2010.

Několik fotografií z instalace výstavy a první reakce dětí:

mikulas sivek - oblibeni brouci noel sittek ukazuje cyklisty Instalace Instalace Instalace Instalace Instalace

Část z článku v novinách:

Fotoklub vystavuje na Frýdecké

Na dílech dvanácti autorů můžete obdivovat promyšlenou kompozici, zajímavé náměty a speciální techniky závěrečné úpravy fotografií. Výstava mezi dětmi vzbudila velkou pozornost od samého začátku. Mnohé už samy mají za sebou první fotografické zkušenosti, a tak je tvorba zkušenějších kolegů zaujala.

„Mně se nejvíce líbí fotka afrického brouka. Já sám fotím brouky a takového zvláštního ještě nemám. Fotografování mě moc baví. Jsou brouci, které přes den vůbec nevidíte a vylézají jen v noci. Jednou jsem vstával v 7 hodin ráno, šel jsem do lesa, odvalil velký kámen a tam jsem našel velikého nádherného střevlíka. Můj nejzajímavější brouk je goliáš, kterého jsem vyfotil ve Španělsku“, vysvětluje Mikuláš Sivek ze 2. třídy.

Sára Římanová zase oceňuje, že jiný fotograf zachytil rozčepýřeného pejska zrovna v okamžiku, kdy vypadá spokojeně jako by se smál.

Noel Sittek ze 2. třídy říká: „Mně se nejvíc líbí fotka cyklistů, jak přeskakují povalené kmeny stromů v lese. Sám jsem totiž něco takového zažil.“

Za každou fotografií se skrývá zajímavý příběh.

Například Aleš Bernatík vystavuje černobílé fotografie z ukrajinského venkova. Říká, že barva spíše odvádí pozornost a on chtěl zachytit atmosféru tohoto zapomenutého kraje s nádhernou přírodou a upřímnými lidmi. Na jeho fotografiích nás zaujme pohled na lidské zásahy do krajiny, na venkovanku předoucí vlnu či pasoucí se krávy.

Roman Wojcik si zase vyzkoušel těžký život fotografa, který se často plazí po zemi, aby zachytil neobvyklý obraz, dokazuje to jeho zvláštní pohled na lučního motýla.

Své o tom ví i Rostislav Chapčák, ten často vyráží do hor právě tehdy, když hrozí špatné počasí. Fotografie s mlhou válející se po kopcích jsou pak dokonalé.

Květoslav Klíma, předseda Fotoklubu, je zase expert na zachycení světa sportu, dokazují to jeho pohledy do ostře hlídaného závodního depa či na sportovní stroje ženoucí se obrovskou rychlostí. Mnohé fotografie zaujmou kompozicí založenou na zlatém řezu a speciální úpravou pozadí, přičemž by se umělec bez počítače již neobešel.

Jiřina Sivá
ředitelka školy


Vytisknout článek
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!